Projenizi hayata sokmak için yapmanız yada yapmamanız gerekenler

Standard

done-is-better-than-perfect-bordered-640-x-161

Selam Herkese, bugün size sektöre yıllarını vermiş nice projelere başlanmış veya fikir aşamasında nice projeleri kalmış bi insan olarak yeni bir konuya değinmek, Projeleri hayata sokmak için yapmanız yada yapmamanız gereken bazı tecrübelerimi paylaşacağım hala projesini bitirememiş bi adam olarak 🙂

Done is better than Perfect

Öncelikle burada yapılan en büyük hata başlıktan da anlaşıldığı gibi mükemmeli sunma arzusu. Şu da olsun bu da olsun, alt yapısı şöyle olsun böyle olsun.. Herşeyi boş verin.. Amacınıza yönelik işi en kısa ve kolay yoldan nasıl yapabiliyorsanız o şekilde ürünü hazırlayın. KISS aklınızın bi köşesinde dursun.. Sonra zaten proje bittikten sonra hayata geçtiğinde güzel dönüşler olursa baştan ele almak için zamanınız yada paranız olacaktır..

Freelancer yerine Şirketler ile çalışın

Eğer outsource iş yaptırıyorsanız freelance insanlar yerine bütçenizi zorlayarak şirketlerden destek almanızı öneririm. Zira freelance insanlar benim sizin gibi gündüz çalışıp akşam bişeyler üretmeye çalışacaklarından ötürü yorgunluk, ailevi durumlar, futbol maçları, arkadaş sohbetleri, sevgili tripleri, faturası, iş hayatı, patronu vs.vs. bi çok şekilde dikkat ve motivasyon kaybına hali ile sizinde zamanınıza mal olacaktır bu durum. Ve sonuç olarak tek motivasyonu giden taraf freelance iş yapan arkadaşınız değil siz de olacaksınız. En temizi bi şirket bulun, sözleşmenizi imzalayın. Tarihler belli olsun, cezalar belli olsun.. İşler şıkır şıkır yürüsün..

Ama benim tecrübem yaptığınız işde finansal kaynaklarınız çok güçlü değilse dışarı bağımlı olmak yapabileceğiniz en büyük hata diyebilirim. Elinizden gelen yöntemler ile yürüyün ama kendiniz yapın.

Örnek vermek gerekirse mobil uygulama için freelance mobil yazılımcı ile çalışmak yerine hiç bilmiyorsanız hybrid uygulama yapın..

 

Bir Bilene Danışın

Çevrenizde sizden daha tecrübeli insanlar olacaktır. Bunu ille de mesleki anlamda değil, yazılımıbilenedanis

geliştirdiğiniz sektörde iş yapan insanları da katarak söylüyorum. İşi yaparken mesleki anlamda, sektör anlamında ara ara fikirlere açık olun. Zira çevrenizdeki sizden tecrübeli insalar size çok şey katacaktır. Eğer çevrenizdeki herkesten üstün olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman bi sorun var demektir. Jim John’un bu konuda  bu konu güzel bir sözü var;  “En çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalaması sensin”

İnanıyorsanız sonuna kadar yürüyün

Projeniz ne olursa olsun inanıyorsanız tabi projeyi yaparken danışın ama projenin başında “yok o tutmaz”, “onun yerine bunu yap bu kesin tutar” gibi eleştirilere kulağınızı tıkamanızı öneririm. Hayallerinizi kimsenin yıkmasına izin vermeyin.. Zira şu an yaptığımız projeyi biz ilk düşüneli 4 yıl oldu ortağım ile ve bu projemizi ilk bi abimize açtığımızda güzel ama Türkiyenin bunun için daha 5 yılı var dedi.. 2 yıl geçmeden biz sektörde yapılmışını gördük..

İnancınızı Yüksek Tutun

Şu an bizimde ortağım ile yapmaya çalıştığımız şey bu aslında. İnancımızı korumaya çalışıyoruz zira ortaya çıkartmaya çalıştığımız projeyi biz bitirene kadar n tane emsali çıktı. Biz biraz daha farklı ve kaliteli ürün çıkartmaya çalışıyoruz ama bu süre zarfında hayata geçen diğer projeler bizim motivasyonumuzu öldürmesin diye rakimlerimizin hepsini tek tek inceleyip güçlü zayıf yönlerimizi çıkartıyoruz.. Şükür hala hepsinden daha iyiyiz ama projemiz hala bitmedi 🙁

Öndeeeeerrrr bu makalemi okuyorsan gözlerinden öperim 😀

Pazarlama kanalının seçimi

Projenizin bitişi ile birlikte nasıl bi pazarlama stratejiniz olacak, nasıl bir yol izleyeceksiniz. Seçtiğiniz pazarlama stratejisi hayal ettiğiniz kadar başarılı olabilecek mi? Bunları doğru kurgulamak lazım. Zira uygulamanız bittiği zaman el elde baş başta kalmak var..

Ve en önemlisi ekip düzgün işliyorsa satış için bitmesini beklemeyin projenin.. Kervan yolda düzülür. Gelecek sıcak para ile işinizi hızlandırabilirsiniz..

 

Şimdilik konu ile ilgili diyebileceğim bu kadar, zaten elim iş dolu çok bile yazdım.. İşe dönme vakti.. Umarım önerilerim okuyanların bir işine yarar, bi ışık tutar. Herkese bol projeli günler dilerim..

4 thoughts on “Projenizi hayata sokmak için yapmanız yada yapmamanız gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir