Gürcistan’ın İki İncisi: Batum ve Tiflis

Standard

Merhaba seyahat severler! Bu yazıda, Gürcistan’ın en büyüleyici şehirlerinden Batum ve Tiflis’i keşfedeceğiz. Batum, Karadeniz’in kıyısında yer alırken, Tiflis, Kafkas Dağları’nın eteklerinde kurulmuş bir şehirdir. İki şehir de zengin tarihleri, doğal güzellikleri ve leziz mutfağıyla dikkat çeker. Gürcistan’ın sırlarla dolu bu şehirlerini keşfetmek için hazır mısınız?

Evet dediğinizi duyar gibiyim ancak bu iki şehri ele almadan önce Pegasus Havayolları ile olan seyahatimizde çektiğimiz çileden ve “umuda yolculuk” olarak nitelendirilebilecek düzeyde amiyane tabir ile kaçak göçmenler gibi süründüğümüz ulaşım serüvenimizden biraz bahsetmek isterim.

Ulaşım

Biz çile olmasın diye direk Batum’a gidelim dedik ve bunun için İstanbul’dan aktarmalı Batum bileti aldık pegasus havayollarından. Yani gidiş rotamız Ankara İstanbul Batum şeklindeydi. Devamında batumda bir iki gün kalıp tren ile Batum Tiflis yapacak, son olarak yine uçakla Tiflis Ankara olacak şekilde planlamamızı yaptık.

Ankara’dan İstanbul’a gittik güzelce hatta aktarmalı gidiyoruz arada rötar yersek yurt dışı uçuşumuz kaçar diye garantili olsun dedik ve erken saatte aldık istanbul’a gidişimizi. Gittik gitmesine, limanda uzunca bir sıra bekledik ve dış hatlardan çıkışımızı aldık almasına ama bir anons!
Uçuşunuz İstanbul Rize olacak şekilde güncellenmiştir!
Ne yapacağımızı şaşırdık diyebilirim çünkü

Pegasus masasında çalışan görevli hanıma soruyoruz; hiç bir bilgisi yok! Tek dediği “uçuşunuzu iptal edebiliriz isterseniz”

Yahu diyoruz biz rize’de indik, sonra ne yapacağız? Bilen yok! Yüzlerde şaşkınlık, kimsenin bir fikri yok…

Çoluk çocuk yola düşmüştük bir kere, gittik Rize’ye. Tekrar Türkiye’ye giriş için sıra bekledik. Pasaport’a işlendi. Sonra bizi otobüs ile Sarp kapısına götüreceklerini söylediler…

Soruyoruz Sarp kapısında ne olacak? Araçtan inecek miyiz? Otobüs ile mi geçeceğiz? Hiç bilgi veren kimse yok, başımızda ne bir görevli ne bir bilgi mevcut.

Hadi dedik gidelim, bizi bi otobüs aldı sarp kapısında bıraktı. Orada valizler elimizde tekrar başladık yürümeye. İnanın o kadar sefil bir durum ki anlatamam size, hatta hamile bir hanım efendi kucağında bebeği, bir sürü valizi ile çaresizce uğraşıyordu herkes yardım etmeye çalıştı. Ne yapsın garibim uçakla gidecek, orada da kocası karşılayacaktı sözde ama Pegasus bu…

Sonra Sarp kapısında tekrar sıraya girdik, orada saçma sapan kendini uyanık zannedip sıranın önüne geçmeye çalışan insanlar ile uğraşması ayrı bir dert(!) derken Türkiye’den tekrar çıktık ama şimdi ne olacağına dair bilgimiz sıfır!

Bi çıktık kapıdan dil değişti, yazılar değişti ama bilgimiz sıfır. Ne olacak bitecek bilen yok, herkes birbirine bakıyor.

Bir tane görevliyi başımızda rehber olarak yollamak bu kadar mı zordu anlayabilmiş değilim. Ekmek için mermeri delip kırıntıyı bulan karıncalar gibiydik, adeta umuda yolculuk oldu seyahatimiz.

İleride bir tane otobüs vardı, o olamaz herhalde neticede 3-4 otobüs geldik ama orada 1 otobüs vardı siz durun bi gidip sorayım dedim gittim ve cidden Pegasus diyince evet evet dediler. Sessizce otobüsü millet doldurmadan gittik ve yerimizi aldık malüm biz 7-8 kişi gitmiştik ve otobüs dolarsa ekibi bölemezdik, hepimiz tek seferde binmeliydik.

Otobüs bu sefer bizi tekrar havalimanına götürdü, yine dünya yol gittik. Sözde 1 günümüz yenmesin, sefil olmayalım derken binbir çile çektik ve havalimanına indik.

Artık o kadar yorgunduk ve çocuklar da bitap düşmüştü ki iner inmez kazıklanma pahasına ilk taksiye binip kendimizi konaklayacağımız otele bıraktırdık. Hatta öyle bir kazık yedik ki tüm tatil boyunca ödediğimiz toplam taksi ücretini orada tek seferde ödemişiz sonradan aydınlandık 🙂

Uygun fiyata kolay ulaşım için sık sorulan sorular bölümünde bilgi vereceğim…

Şimdi bu can sıkıcı aksaklıktan sonra hazırsanız şimdi Batum-Tiflis yazımıza başlayalım!

Batum

Batum’a ayak bastığınızda, sizi canlı ve enerjik bir atmosfer karşılayacak. Şehir, modern mimarisi ve renkli sokaklarıyla adeta bir açık hava müzesi gibi. İlk durağınız, Batum Bulvarı olmalı. Bu geniş ve ferah caddede yürüyüş yaparken, denizin kokusunu içinize çekebilir ve eşsiz Karadeniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Batum’un en dikkat çekici yapılarından biri, Ali ve Nino Heykeli’dir. Bu heykel, aşkın ve birlikteliğin sembolü olarak bilinir ve gün batımında muhteşem bir manzara sunar. Görsel şölenin tadını çıkarmak için akşam saatlerinde buraya uğramanızı öneririm.

Şehirdeki tarihi ve kültürel dokuyu yakından görmek isterseniz, Batum Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burada, Gürcistan’ın tarihine ve arkeolojik zenginliklerine dair birçok sergi bulunuyor. Ayrıca, Batum Tiyatrosu da şehirdeki önemli bir simgedir. Etkileyici mimarisiyle dikkat çeken bu tiyatro binası, Avrupa’nın en eski tiyatrolarından biri olarak bilinir.

Batum’a gelmişken, Gürcistan’ın meşhur mutfağını denemeden dönmek olmaz! Khachapuri adı verilen lezzetli peynirli ekmekleri tatmanızı şiddetle öneririm. Ayrıca, çeşitli et ve sebze yemekleriyle hazırlanan Gürcü güveçlerini de denemelisiniz. Şehirdeki restoranlarda bu lezzetleri bulabilirsiniz. Ayrıca, meşhur Gürcü şaraplarıyla da damak tadınızı şımartabilirsiniz. Daha önce deneme şansınız olmadıysa Semi Dry şarapları ayrıca öneririm..

Tiflis

Bu şehir, tarihi dokusu, etkileyici manzaraları ve leziz mutfağıyla sizi büyüleyecek. Tiflis, Karadeniz’in eteklerinde, Kafkas Dağları’nın muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapar. Ayrıca Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve en büyük şehri…

Tiflis, tarih ve kültür severler için bir cennet. Şehrin eski bölgesi, dar sokakları, tarihi yapıları ve kiliseleriyle benzersiz bir atmosfere sahiptir.

İlk durağınız, Tiflis’in sembolü olan Metekhi Kilisesi olmalı. Bu tarihi kilise, Kura Nehri’nin yanında yükselir ve muhteşem manzaralar sunar. Ayrıca, Narikala Kalesi’ne de bir gezi yapmalısınız. Kaleye teleferikle çıkabilirsiniz ve zirveden şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin simgesi olan Kartlis Deda heykeli de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Bu bronz kadın heykeli, Tiflis’i koruyan anneyi temsil ediyor.

Tiflis’te gezilecek yerler arasında, Aya İrini Katedrali de yer alıyor. Bu kilise, 7. yüzyıldan kalma bir yapı ve Kafkas Dağları’nın muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, ünlü Sioni Katedrali ve Sameba Katedrali de şehirdeki önemli kiliselerden birkaçı.

Tiflis’te gezilecek bir diğer önemli yer, Rustaveli Caddesi’dir. Bu cadde, şehirdeki ana arterlerden biri olup, tarihi yapılar, müzeler, alışveriş merkezleri ve kafelerle doludur. Burada yürüyüş yaparken, şehrin canlı atmosferini ve yerel yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Tiflis’in tarihi bölgesinde, ünlü sülfür banyolarını ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Bunlar, şifalı özelliklere sahip olduğuna inanılan doğal sıcak su kaynaklarıdır. Sulfur Bathhouse No. 5, bu banyoların en ünlüsüdür ve birçok ziyaretçiye rahatlatıcı bir deneyim sunar.

Sıkça Gelen Sorular

Gün planlaması

Arkadaşlar batum için 1 gün yeterli, inanın fazlası gereksiz. Verimli şekilde dolaşırsanız 1 gün yeter de artar… 3 gün de Tiflis’e ayırırsanız Batum ve Tiflis’i doya doya gezmiş olursunuz.

Ulaşım

Bu arada oraya gidecekler için BOLT isimli uygulamayı kurmalarını öneririm, UBER’in orada ki ikamesi ve tüm ulaşımınızı o uygulama ile çözmenizi tavsiye ederim. Hatta kredi kartınızı tanımlayın ve her seferinde lari hesaplarına girmekten kurtulun.

Kumarhane

Eğer amacınız kumarhane görmek ise rotanızı Kıbrıs’a çevirmenizi öneririm çünkü burada işletmeler çok leş ve vasat.

Telefon Satın Almak

Orada telefonlar neredeyse yarı fiyatına. Türkiye den gitmeden Zoomer’in web sitesine bakıp oradan fiyatını görebilirsiniz. Alırken tax free alacağınızı belirtirseniz size bir kağıt veriyorlar; onunla havalimanında vergi iadesi alabilirsiniz…

Para Birimi

Yerel para birimleri LARİ. Ve arkadaşlar o şehri gördüğünüz zaman en çok canınızı yakan şey “bu gelişmemiş ülkenin para birimi nasıl olurda benim ülkemin parasından 7.5 kat daha değerli olabilir?” demek olacak, bundan eminim.

1 Lari = 7.82 ₺

Bakalım siz gittiğiniz tarihte ne olacak, cidden üzücü. 1 magnet almak size 30-40₺ gelecek…

Harita

Batum ve tiflis seyahatimiz için işaretlediğimiz lezzet durakları ve ziyaret noktalarını görmek isteyenler için hazırlamış olduğumuz harita aşağıdadır, istediğiniz şehri yakınlaştırabilirsiniz.

Daha detaylı bir yazı yazmayı planlıyordum açıkcası ama tatil dönüşü yoğunluktan çok zaman geçti ve yeni fırsat bulabildiğim için bir çok bilgi tazeliğini yitirdi ve motivasyonum da kalmadı ne yalan söyleyim.

Size güzel bir seyahat dilerim, umarım faydalı olur.

Şimdiden iyi gezmeler diliyorum sizlere, bir kaç hatıra olacak fotoğraf ile yazımı bitiriyorum.

One thought on “Gürcistan’ın İki İncisi: Batum ve Tiflis

  1. Gamze

    Emeğinize sağlık Onurr Bey. Tatiliniz kötü başlamış ama devamı guzel geçmiş saniyorum.😊 Fotoğraflara bayıldım…
    Yeni rotalarda görüşmek üzere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir